U bent hier:

3 vacatures onderzoeksteams

Voor de verdere uitbouw van de onderzoeksteams binnen de Technische Universiteit Eindhoven en Fontys Sporthogeschool staan er momenteel drie vacatures open.

Systemic Change Group (Department of Industrial Design) at Eindhoven University of Technology:

 • Assistant Professor (UD) “Understanding human behavior through data, AI and Machine learning”
  We are looking for an aspiring assistant professor who will focus on (i) understanding peoples’ behavior and their contextual factors through advanced data analytics, such as AI/ML, and (ii) use the data to create fundamentally new value propositions and systemic design. The assistant professor should have strong data analytical and data visualization skills, expertise in designing prototypes in the field of vital life (and/or using them to collect data), and experience in working in interdisciplinary teams (social scientists, engineers, designers, …).
  Deadline: 17/01/2021

 

 • Post-doc “Design for active lifestyles among vulnerable youth in living lab settings”
  This vacancy focuses on a Postdoc which will be appointed at the Department of Industrial Design (Prof. Steven Vos) and the Department of the Built Environment (Prof. Pieter van Wesemael)  at Eindhoven University of Technology. It is part of a (Vital@2040) collaboration between TU/e, Utrecht University, UMCU and WUR. This Postdoc contributes to this project by conducting data-enabled design research on how digital technologies combined with active environment design, stimulate an active lifestyle of vulnerable children in an activating environment. The focus is on the development of data-enabled, innovative and integral intervention strategies bridging between active environment design, digital innovations, interactive products and social commons to stimulate structural behavioral change through sport and active lifestyles in ecologies around vulnerable groups. The candidate should have experience with interaction design in public space and participatory approaches.
  Deadline: ASAP

  This vacancy is currently not online: people who are interested can directly contact me (steven.vos@fontys.nl).

 

 • Facilitator Onderzoek & Innovatie
  Als Facilitator Onderzoek & Innovatie lever je een cruciale bijdrage aan de ambitie van Fontys Sporthogeschool om in 2025 het kenniscentrum te zijn dat open netwerken faciliteert waarbinnen stakeholders werken aan de gezamenlijke ambitie: ‘Een leven lang bewegen‘. Je bent samen met de lector verantwoordelijk voor de organisatorische en financiële bedrijfsvoering van het lectoraat. Je ondersteunt de lector en de lectoraatsmedewerkers in de voorbereiding, de praktische organisatie en de afronding van onderzoeksprojecten. Je vervult hierin een brugfunctie tussen Fontys Sporthogeschool, consortiumpartners en de centrale diensten van Fontys Hogescholen. Je gaat ook proactief op zoek naar nieuwe mogelijkheden voor onderzoeksprojecten, contractonderzoek en consultancyopdrachten.
  Deadline: 10/01/2021